Jak wykorzystać rzeźby afrykańskie w aranżacji wnętrz?

Jak wykorzystać rzeźby afrykańskie w aranżacji wnętrz?

Zwolenników sztuki afrykańskiej w krajach europejskich nie brakuje. Zachwyca nas egzotyczność wyrobów, precyzja z jaką tamtejsi Artyści podchodzą do swoich dzieł oraz jakość, która jest niepodważalna. Niegdyś, decydowaliśmy się na jeden element, który będzie nam przypominał o przepięknym kontynencie. Dziś, coraz częściej mieszkania aranżowane są w stylu afrykańskim. W poniższym artykule znajdziesz informację o jakie detale warto wzbogacić swoje wnętrza oraz w jaki sposób wkomponować rzeźby afrykańskie w gotowe już projekty. Zapraszamy po potężną dawkę inspiracji!

Elementy sztuki afrykańskiej w Twoim wnętrzu

Sztuka afrykańska słynie z różnorodności wyborów – nie ma dwóch takich samych przedmiotów, gdyż nie są one wytworem taśmy produkcyjnej, a ręcznie wykonane przez afrykańskich rzemieślników ze szczególną dbałością o szczegóły. Opcji ozdób w stylu afrykańskim jest wiele, na które z nich warto zatem się zdecydować?

  • Obrazy – ilustrujące zwierzęta żyjące na Czarnym Lądzie bądź te przedstawiające codzienne życie, nie tylko ocieplą wnętrze, ale także będą stanowić punkt w pomieszczeniu obok którego z pewnością nikt nie przejdzie obojętnie.
  • Maski afrykańskie powieszone na ścianie bądź ułożone na komodzie. Dobierz taki motyw masek, który będzie komponować się zresztą pomieszczenia. To jedno z najczęściej nabywanych przez fascynatów Afryką elementów.
  • Wielobarwne poduszki – świetnie sprawdzą się zarówno w salonie na kanapie, jak i na tarasie. To także element charakterystyczny dla stylu afrykańskiego.
  • Meble afrykańskie – tutaj wybór jest ogromny: zaczynając od stolików kawowych, przez lampy aż po dywany. Nie sposób pomylić ich z wyrobami pochodzącymi z krajów europejskich. Daleko im od stylu skandynawskiego, który jest ostatnimi czasy popularny. Meble afrykańskie mają klimat i duszę, czego nie dostrzeżemy w zwyczajnych białych szafach czy komodach. Jeśli zatem zależy Tobie, aby Twoje mieszkanie lub dom było przytulne – rozważ zakup mebli pochodzących z Czarnego Lądu.
  • Drobiazgi – sztućce, pojemniki, cukiernice to tylko kilka z możliwości. One także, choć w sposób bardzo subtelny wprowadzają nastrój, który znany nam jest z Afryki. Wysokiej jakości drewno hebanowe, precyzja i różnorodne motywy to właśnie to, za co cenimy sztukę afrykańską.
  • Rzeźby afrykańskie – figurki tworzone przez afrykańskich Artystów to element, który powinien mieć każdy z miłośników Czarnego Lądu. Najczęściej przedstawiają zwierzęta, najczęściej jedno z „Wielkiej Piątki” bądź wzór kobiecego piękna (który uwarunkowany jest od plemienia, w którym rzeźba została wykonana). Ozdoba ta prawdziwy kąsek dla osób, których fascynuje sztuka, gdyż tamtejsi rzemieślnicy są jednymi z najzdolniejszych artystów na świecie.

Jak wykorzystać rzeźby afrykańskie w aranżacji wnętrz?

Powyżej wymieniliśmy kilka elementów sztuki afrykańskiej, o które warto wzbogacić nasze mieszkanie lub dom. W zależności od tego, na który z nich się zdecydujemy nadamy naszym czterem ścianom zupełnie inny charakter. Aranżacja wnętrz to sztuka, nie powinniśmy zatem kierować się ogólnie przyjętymi zasadami, a sami stworzyć miejsce, w którym będzie nam dobrze się przebywało – wszak w projektowaniu naszego domu najważniejszym jest, aby stanowił dla nas oazę spokoju, w którym będziemy mogli zapomnieć o zmartwieniach, zatrzymać się.

Niemniej jednak, każdy z nas lubi zainspirować się gotowymi już rozwiązaniami i połączyć je z własnymi preferencjami. Z tego względu poniżej prezentujemy kilka pomysłów na zaaranżowanie figurek afrykańskich w pomieszczeniu. Sam zobacz, jak w łatwy sposób Twoje mieszkanie może nabrać życia!

Pierwsza propozycja to umieszczenie rzeźb afrykańskich na stoliku kawowym w salonie oraz/lub na półce. Na powyższym zdjęciu zaprezentowano kompozycję stworzoną za pomocą połączenia różnych motywów figurek afrykańskich. Na stoliku ułożono dwie rzeźby- pierścienie, obok których występuje jeszcze jeden charakterystyczny element dla sztuki afrykańskiej – świecznik stworzony w surowym stylu z wysokiej jakości drewna. Za kanapą, na półce zestawiono dwie figurki z wizerunkiem bawoła oraz metalowy okrąg.

Drugi pomysł to wykorzystanie wolnej przestrzeni na komodzie. Pomieszczenie jest jasne, utrzymane w podstawowej kolorystyce. Klasyczny styl, w jakim został zaaranżowany pokój urozmaica kompozycja rzeź afrykańskich umieszczonych na szafce o prostym kształcie. Dzięki temu, pomieszczenie nie zostało przytłoczone ilością zestawionych ze sobą przedmiotów pochodzących z Czarnego Lądu.

Trzecim wariantem, który świetnie sprawdzi się do wkomponowania rzeźb afrykańskich we wnętrza jest stworzenie półki, która będzie podzielona na równej wielkości części. Poszczególne wnęki można uzupełnić kwiatami, figurkami afrykańskimi czy innymi przedmiotami pochodzącymi z tego kontynentu. Charakter pomieszczenia podkreśla skórzana pufa.

Podsumowując, styl afrykański tworzą różnorodne elementy, które świetnie sprawdzają się w każdym wnętrzu. Możesz postawić na poduszki, maski afrykańskie, obrazy czy figurki afrykańskie. Na te ostatnie przedstawiliśmy trzy, ciekawe pomysły. Jak sami mogliście zobaczyć – nawet w klasycznych wnętrzach rzeźby mogą wyglądać interesująco i ze smakiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 5 =