Sztuka afrykańska – i to piszemy z całym przekonaniem – obfituje w niezwykłą różnorodność. Bogata jest w maski afrykańskie ilustrujące, w zależności od plemienia, wzór kobiecego piękna, bogów, postaci mitologiczne czy zwierzęta. Rzeźby, także występują w wielu kombinacjach i formach, co sprawia, że wybór najlepszej opcji do naszego mieszkania jest trudny. Fascynaci tego kontynentu, będąc w podróży w Afryce, na pamiątkę tej wędrówki często decydują się na zakup płaskorzeźby, która – w odróżnieniu do tradycyjnych rzeźb – jest zdecydowanie o mniejszych gabarytach. W dzisiejszym wpisie pragniemy zaprezentować kilka propozycji płaskorzeźb, które zostały wykonane przez lokalnych artystów Czarnego Lądu. Zapraszamy do lektury!
Płaskorzeźby afrykańskie
Wybór kilku płaskorzeźb do dzisiejszego wpisu nie należał do prostych, wszak sztuka afrykańska obfituje w piękne dzieła, które zostały przygotowane ze szczególną dbałością o detale. Jeśli w Waszym kręgu zainteresowań znajduje się kultura i tradycja Afryki, z pewnością wiecie, że zgodnie z wierzeniami tamtejszych mieszkańców nie stanowią one jedynie przedmiotów pozbawionych znaczenia. Poniżej zdradzimy także, jaki symbol skrywa dana płaskorzeźba afrykańska.
Polecamy: Rzeźba afrykańska – zwykła ozdoba czy ukryte znaczenie
Jako pierwszy wybór padł na płaskorzeźbę przedstawiającą kobietę, która klęczy, trzymając w ręce tykwę. Jest to motyw, który często pojawia się w elementach sztuki afrykańskiej. Kobieta ta wywodzi się z plemienia Masajów, o czym świadczy jej strój, element ozdobny na głowie oraz ogolona głowa. W plemieniu Masajów panuje bowiem trend, w którym to kobiety golą sobie włosy eksponując idealny kształt głowy (podziwiany przez inne plemiona), zaś mężczyźni plotą z włosów warkocze ozdabiając je wielobarwnymi koralikami. Rzeźba ta została wykonana przez artystę z plemienia Makonde, to właśnie to plemię w największym stopniu fascynuje się wyglądem Masajów – uważają ich za wzór piękna.
Druga płaskorzeźba, którą chcielibyśmy Wam zaprezentować przedstawia kontynent Afryki, który dookoła otaczają zwierzęta zamieszkujące Czarny Ląd. Wśród nich znajdują także przedstawiciele „Wielkiej Piątki” – słoń afrykański, lampart, bawół, lew oraz nosorożec. Rzeźba wykonana została z hebanu, tworzenie w którym jest niezwykle trudne z uwagi na stopień twardości tego rodzaju drewna. Lokalny artysta z plemienia Czewa z Malawi zadbał o każdy, nawet najmniejszy szczegół rzeźby afrykańskiej.
Wizerunek matki, obejmującej swoje dziecko także często pojawia się w płaskorzeźbach tworzonych przez afrykańskich rzemieślników. Stanowi ona symbol miłości i świadczy o istocie rodziny jaką pełni w życiu każdego członka plemienia. Do wykonania tej rzeźby afrykańskiej także został użyty heban. Jesteśmy pod wrażeniem, w jaki sposób został odwzorowany każdy szczegół płaskorzeźby. A Wy, co o niej uważacie? Wykonał ją artysta z plemienia Makonde z Mozambiku.
Płaskorzeźba wyrzeźbiona w drewnie tekowym przez lokalnego twórcę z plemienia Czewa z okolic miejscowości Mua w Malawi. Sztuka afrykańska bogata jest również w motywy przestawiające uchwycenie mieszkańców w codziennych obowiązkach i pracach. Rzeźba afrykańska, którą możemy podziwiać powyżej ilustruje ciężką pracę wielu osób. W odróżnieniu od pozostałych propozycji płaskorzeźb, została wykonana z innego rodzaju drewna – drewna tekowego. Drewno to cechuje się dużą plastycznością i łatwością w obróbce. Barwa także jest jego cechą charakterystyczną – drewno tekowe posiada kolor jasnego orzecha.
Ostatnią propozycją jest płaskorzeźba wykonana także z użyciem drewna tekowego. Ta z kolei przedstawia tancerza w tańcu rytualnym i bębniarza, który poprzez dźwięki bębna pomaga tancerzowi wejść w trans. Całość tworzy bardzo ciekawy obraz rytualnego obrządku w afrykańskiej wiosce.
Powyższe płaskorzeźby afrykańskie można zakupić w Sklepie Afrykańskim. W sklepie internetowym występują także różne warianty masek afrykańskich, rzeźb afrykańskich czy mebli i dodatków do domu. Na uwagę zasługuje fakt, iż dzieła te są oryginalne, a więc zakupione u lokalnych artystów, które zamieszkują Czarny Ląd. Mało tego, prawdziwy podziw wzbudza fakt, iż rzeźby te zostały wykonane z wykorzystaniem prymitywnych narzędzi. Finalny efekt wizualny jaki dają drewniane rzeźby afrykańskie potwierdzają, że nie można mieć wątpliwości co do talentu, jakimi zostali obdarzeni ich twórcy.