Śladami sztuki afrykańskiej

Śladami sztuki afrykańskiej

Sztuka afrykańska ostatnimi czasy stała się bardzo popularnym motywem wystroju wnętrz. Nic w tym dziwnego. Człowieka od zawsze intryguje to co nieznane i tajemnicze, zatem wizja podziwiania w swoim domowym zaciszu dzieła pochodzącego z Czarnego Lądu jest bardzo kusząca. Poza tym przedmioty tworzone przez afrykańskich artystów m.in. rzeźby z drewna świetnie odnajdują się w tradycyjnych wnętrzach, jak i tych urządzonych nieco bardziej modernistycznie.

Przed zakupem oryginalnej sztuki afrykańskiej warto zgłębić swoją wiedzę na temat jej początków, które datuje się na tysiące lat wstecz oraz miejsc, w których powstawała.

Historia sztuki Czarnego Lądu

Najstarsze odnalezione ślady artystycznych poczynań mieszkańców Czarnego Lądu mają postać skalnych malowideł, a znajdują się głównie w Afryce Południowej i Saharze. Przedstawiane na nich były zazwyczaj sceny z życia codziennego takie jak polowania czy uprawa roślin.

Północna Nigeria to miejsce, w którym rzeźba pojawiła się po raz pierwszy. Jej rozwój określany jest na trzecie tysiąclecie p.n.e. W kulturze Nok, bo tak nazywany jest ten zapoczątkowany w północnej Nigerii nurt, dominowała przede wszystkim rzeźba portretowa, cechowała się ona wysokim poziomem artystycznym. Powstawały tam również rzeźby figuralne, czyli dzieła przedstawiające sylwetki ludzi i zwierząt. Charakterystyczne dla rzeźb figuralnych powstających w tamtych rejonach były uproszczone kształty oraz nieproporcjonalnie duże głowy w stosunku do sylwetki oraz charakterystyczne oczy.

Innym przykładem miejsca, do którego sztuka dotarła jako jednego z pierwszych jest królestwo Ife znajdujące się w południowo-zachodniej Nigerii. Charakterystycznym motywem w tamtejszym rzeźbiarstwie było przedstawianie sylwetek władców kraju. Rzeźby były bardzo szczegółowe, w głównej mierze były to głowy królewskie, które wiernie oddawały rysy twarzy portretowanej osoby. W dziełach artystów pochodzących z królestwa Ife można dostrzec silny wpływ kultury Nok.

Okres, w którym powstawały głowy to XIV wiek.

Królestwo Beninu, to kolejne ciekawe środowisko, w którym rozwijała się sztuka afrykańska. Cechą charakterystyczną sztuki rozwijającej się w tym rejonie były odlewy z brązu.

Na XVII wiek przypada rozkwit kultury ludu Aszantów. Wyróżniającym się elementem sztuki tworzonej przez mieszkańców Aszanti były rzeźby z metali szlachetnych, głównie złota. Rzeźby afrykańskie powstawały nie tylko z metalu i drewna. W XVII I XVIII wieku w państwie Nupe powstawały rzeźby z kamienia.

Współcześnie rzeźba afrykańska to przede wszystkim wyroby z drewna, głównie z hebanu. Niezmiennie od wieków motywem przewodnim w rzeźbiarstwie jest życie codzienne oraz religia.

Decydując się na zakup rzeźb z Czarnego Lądu warto mieć na uwadze, że nie są to zwyczajne elementy wystroju. Oryginalna sztuka afrykańska to unikatowe dzieła, które powstają przy nakładach żmudnej i sumiennej pracy. Są to przedmioty, które emanują bardzo często głęboką symboliką, są elementami kultu i wierzeń mieszkańców Afryki. Warto więc podchodzić do nich z szacunkiem i zainteresować się ich historią, która jest bardzo ciekawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × three =