Starożytne rzeźby afrykańskie – materiały, styl, ciekawostki

Starożytne rzeźby afrykańskie – materiały, styl, ciekawostki

Starożytne rzeźby afrykańskie fascynowały badaczy każdym nowym znaleziskiem archeologicznym. Rzeźby z Czarnego Lądu, które powstały, były unikalne, abstrakcyjne, wykonane ze szczególną dbałością o detale i ukazywały ludzi lub zwierzęta. Starożytne afrykańskie rzeźby zostały wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, terakota, brąz i inny metal, taki jak żelazo. Znalezione zostały datowane na 500 p.n.e i są postrzegane przez starożytne społeczeństwo jako pierwszy rodzaj sztuki abstrakcyjnej.

Rzeźby afrykańskie – wykorzystywane materiały

Starożytne rzeźby afrykańskie zostały wykonane z różnego rodzaju materiałów. Początkowo były one rzeźbione przede wszystkim w drewnie. Rzeźba z drewna stała się łatwiejsza do wykonania w starożytnej Afryce dzięki pojawieniu się żelaznych narzędzi. Wówczas afrykańscy artyści byli w stanie wykonać rzeźby z najmniejszymi detalami. Niestety nie udało się zachować starożytnych afrykańskich rzeźb z drewna ze względu na surowy afrykański klimat i miliardy termitów żyjących na kontynencie.

Terakota była również używana do wyrobu rzeźb. Starożytne afrykańskie rzeźby wykonane z terakoty zostały odnalezione w Nigerii. Rzeźby zostały stworzone przez plemię Nok około 500 roku p.n.e. Starożytne afrykańskie rzeźby Nok przedstawiają postacie ludzkie w abstrakcyjnej formie z elementami formalnymi i bez dbałości o dokładną strukturę.

Kość słoniowa to kolejny materiał, który był używany po wynalezieniu narzędzi żelaznych. Narzędzia żelazne były niezbędne do precyzyjnego rzeźbienia w kości słoniowej. Rzeźby starożytnej Afryki wykonywane z tego tworzywa również stawiały czoła klimatowi i termitom.

Rzeźby wykonane z brązu były bardzo powszechne. Figurki wykonane z brązu znaleziono w Nigerii. Rzeźby przedstawiające postacie ludzkie były zniekształcone, różne i często postrzegane jako humorystyczne. Najbardziej znane rzeźby z brązu zostały wykonane przez Igbo-Ukwu w Nigerii.

Rzeźby afrykańskie – style i regiony

Starożytne afrykańskie rzeźby w południowej części kontynentu były kombinacją elementów ludzkich i zwierzęcych. We wschodniej Afryce starożytni afrykańscy artyści wykonali rzeźby, które przybierały postać ludzi o różnych wzorach. Niektóre rzeźby przedstawiały zwierzęta lub kombinację zwierząt i postaci ludzkich. Starożytne rzeźby w Afryce Środkowej miały twarze w kształcie serca ozdobione kropkami i kółkami, a starożytne rzeźby w Afryce Zachodniej miały długie ludzkie ciała o kwadratowych kształtach twarzy.

Starożytne afrykańskie rzeźby były poszukiwane przez wszystkich. Szamani wykonali rzeźby na takie uroczystości, jak narodziny dziecka, aby odeprzeć złe duchy, pogrzeby i podziękować swoim bogom. Starożytne afrykańskie rzeźby zostały ozdobione kamieniami szlachetnymi, farbą, kością słoniową, piórami i innymi materiałami, które były bezpośrednio związane z ceremonią.

Ciekawostki o starożytnych rzeźbach afrykańskich

  • Najstarsze znane starożytne afrykańskie rzeźby zostały wykonane przez plemię Nok w Nigerii.
  • Drewno było najczęściej używanym materiałem do wykonania starożytnych rzeźb Czarnego Lądu.
  • Starożytne afrykańskie rzeźby wykonane z drewna nie przetrwały z powodu klimatu i miliardów termitów na kontynencie.
  • Figurki z terakoty to najstarsze znaleziska archeologów.
  • Starożytne afrykańskie rzeźby były abstrakcyjną formą sztuki.
  • Rzeźby afrykańskie zniekształcały ludzką formę.
  • Materiały użyte do wykonania starożytnych rzeźb afrykańskich obejmowały kość słoniową, brąz, terakotę i drewno.
  • Figurki były używane przez szamanów podczas ceremonii.
  • Najlepiej zachowane starożytne afrykańskie rzeźby wykonane z brązu zostały stworzone przez plemię Igbo-Ukwu w Nigerii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ten − 8 =