Symbol płodności – Akuaba

Symbol płodności – Akuaba

Niejednokrotnie we wpisach na naszym blogu poruszaliśmy kwestię symboliki rzeźb afrykańskich. Podkreślaliśmy, że każde z dzieł, które wychodzą spod rąk afrykańskich mistrzów posiadają znaczenie. Figurki afrykańskie występują przykładowo w postaci zwierząt uznawanych za najgroźniejszych drapieżników zamieszkujących Czarny Ląd. To także im przypisuje się różnego rodzaju symbole. Innym przykładem są bogowie, czy też zaprezentowanie wartości, które wyznają poszczególne plemiona, takie jak rodzina, miłość czy ciężka, ale uczciwa praca. Niektóre z rzeźb afrykańskich pełnią także funkcję amuletów. Tak też jest w przypadku Akuaby.

W poniższym wpisie postaramy się Wam przybliżyć znaczenie, pochodzenie oraz zastosowanie tej wyjątkowej figurki afrykańskiej. Życzymy miłej lektury!

Akua ba – historia powstania

Lalki, o których wyglądzie opowiemy w dalszej części wpisu, pochodzą od ludu Aszantów z grupy Akan. Nazwa rzeźby powstała w wyniku inspiracji mitologią ludów Akan, w której kobieta o imieniu Akuy przeżywała ciężkie chwile w związku z ryzykiem poronienia dziecka, którego nosiła w swoim łonie. Zrozpaczona Akuy postanowiła udać się do zamieszkującego nieopodal kapłana, który to zalecił noszenie ciężarnej wizerunku dziecka wykonanego z drewna na plecach. Kobieta podeszła do zaleceń z należytą powagą i ogromną wiarą w skuteczność tej laleczki. Zajmowała się figurką z niebywałym zaangażowaniem – traktowała ją, jak prawdziwe dziecko. Ludzie z wioski widziawszy kobietę opiekującą się z miłością drewnianą figurką, nie kryli rozbawienia. Akua ignorowała zaczepki, a po upływie kilku miesięcy urodziła zdrową i śliczną córeczkę. Historia Akua sprawiła, że inne kobiety także zaczęły wdrażać ten rytuał w swoje życie, zaś nazwa rzeźby – akuaba (co oznacza „dziecko Akui”) – zakorzeniła się w miejscowym języku. zwyczaj ten zaczęły praktykować inne kobiety, a nazwa maski – akuaba, przyjęła się w miejscowym języku.

Wygląd symbolu płodności – Akuaba

Znamy już historię powstania symbolu płodności. Zastanawia Was jednak z pewnością, jak ona wyglądała. Lalki Akuaba wykonywane są z użyciem wysokiej jakości drewna, a ich głowy przypominają kształtem dysk. To właśnie takie zachowanie takich proporcji jest uznawane przez Akan za piękne, choć to nie jedyny powód, który tłumaczy wygląd lalek. Tak skonstruowane figurki afrykańskie zdecydowanie łatwiej nosić na plecach. Szyja, która utworzona z małych pierścionków, także nie jest przypadkowym działaniem, ponieważ świadczy o urodzie i zdrowiu. Z kolei występujące nacięcia poniżej oczu imitujące blizny mają chronić przed złymi duchami.

Laleczka płodności – zastosowanie

Wróćmy jeszcze do zastosowania laleczek płodności. Tak, jak pisaliśmy powyżej – Akuaba chroniła kobiety w okresie ciąży – aktualnie jednak to nie jedyna funkcja, jaką pełni. Pierwotnie za pomocą figurek afrykańskich przedstawiane były tylko dziewczynki, między innymi dlatego, że dziecko, które nosiła pod sercem Akua była właśnie płci żeńskiej. Obecnie, symbol płodności znany jest na całym Czarnym Lądzie i można go nabyć w wielu częściach Afryki. Akuaba – najpopularniejszy symbol płodności współcześnie stał się amuletem szczęścia.

Polecamy również: Rzeźba afrykańska – zwykła ozdoba czy ukryte znaczenie?

Gdzie kupić Akuaba – symbol płodności i szczęścia?

W wyniku wzrostu popularności Akuaby na całym kontynencie, zwiększyła się także liczba miejsc, w których można zakupić omawiany amulet. Będąc w podróży na Czarnym Lądzie serdecznie zachęcamy do zapoznania się z procesem tworzenia sztuki afrykańskiej przez lokalnych artystów oraz wsparcie ich działalności. Należy pamiętać, że wszystkie dzieła powstają z użyciem prowizorycznych narzędzi, a efekt uzyskany zapiera dech w piersiach. Uwzględniony jest nawet najmniejszy detal!

Jeśli z kolei podróż do Afryki nie jest w zasięgu Twoich rąk, ale fascynuje Cie kultura i tradycja tamtejszych mieszkańców, istnieją sklepy internetowe, które sprowadzają oryginalną sztukę afrykańską prosto spod rąk rzeźbiarzy. W Sklepie Afrykańskim znajdziesz od masek afrykańskich, przez rzeźby afrykańskie aż do biżuterii czy mebli i dodatków do domu. W asortymencie nie mogło zabraknąć także tytułowego bohatera dzisiejszego wpisu – Akuaby, symbolu płodności i pomyślności. Zachęcamy do zapoznania się z bogatą ofertą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

eight + three =