Rzeźby z Afryki – jak dbać o zakupioną oryginalną sztukę afrykańską?

Rzeźby z Afryki – jak dbać o zakupioną oryginalną sztukę afrykańską?

Wszystkie rzeźby afrykańskie dostępne w Sklepie-Afrykańskim zostały wykonane ręcznie przez rzemieślników Czarnego Lądu, a następnie starannie wyselekcjonowane podczas zakupu na tamtejszym kontynencie. Dlatego koniecznym i korzystnym dla ostatecznego właściciela tak pięknych dzieł jest utrzymanie ich w doskonałym stanie wykończenia, który stworzył rzemieślnik. Jak zatem konserwować nabyte figurki afrykańskie?

Przegląd rodzajów materiałów, z których wykonywane są figurki afrykańskie

Istnieją różne rodzaje drewna używane do produkcji rzeźb w Afryce, w zależności od dostępności i trwałości drewna w każdym regionie. Najczęściej stosuje się drewno hebanowe, mahoniowe, tekowe, osese i żelazne. Drewno hebanowe jest bardzo powszechne w krajach Afryki Zachodniej i doskonale nadaje się do rzeźb ze względu na jego gęstość, zabarwienie (czarny, ciemny brąz, mieszany czarny/kremowy lub brązowy/kremowy) i błyszczący naturalny połysk. Drewno mahoniowe ma zabarwienie od średniego do głębokiego bordowego. Drewno tekowe, osese i żelazne są często używane do rzeźbienia, w którym wymagane jest wybarwienie ze względu na ich zdolność do wchłaniania barwnika.

W jaki sposób konserwować zakupione rzeźby z Afryki?

Bez względu na rodzaj drewna ważne jest, aby zachować dobry wygląd i żywotność dzieła sztuki, dbając o jego drewno. Jest to bardzo prosta i niedroga rzecz w wykonaniu – wystarczy lakier do butów, pędzel i niestrzępiąca się ściereczka. Wymagany kolor pasty do butów zależy od koloru rzeźby. Do okrągłego czarnego rzeźbienia używaj czarnej pasty, z kolei do ciemnobrązowego lub mahoniowego – ciemnobrązowego lakieru. Do mieszanego natomiast – czarnego/ kremowego lub brązowego/kremowego – co ma miejsce zazwyczaj w przypadku drewna hebanowego, warto sięgnąć po pastę o odcieniu średniego brązu. Należy jednak pamiętać, aby unikać płynnego polerowania, ponieważ płyn z czasem może pęcznieć w drewnie.

W pierwszej kolejności należy szybko przetrzeć kawałek rzeźby ściereczką do kurzu. Lakier do butów nakładaj niezbyt obficie (w przeciwnym razie polerowanie go potrwa dłużej!) po całej powierzchni pędzlem. Pozostaw na około pół godziny lub po wykonaniu innych czynności. Następnie poleruj równomiernie pastę niestrzępiącą się szmatką do momentu, aż cała grubość pasty całkowicie zniknie. Efekt? Piękna, błyszcząca rzeźba! Tę procedurę należy powtarzać tylko co od cztery do sześciu miesięcy, aby utrzymać drewno w stanie nawodnionym, a także aby nie wystąpiły pęknięcia. Może się zdarzyć, że w chłodne zimowe miesiące linie zaczną pojawiać się na figurce z Afryki, zwłaszcza w hebanowym drewnie, wówczas traktuj drewno zgodnie z zaleceniami, a linie zamkną się, gdy temperatura wzrośnie. Najczęściej zaleca się trzymanie rzeźb afrykańskich w miejscach, w których utrzymywana jest standardowa temperatura pokojowa.

Jesteśmy przekonani, że z zastosowaniem naszych wskazówek, zakupiona oryginalna sztuka afrykańska cieszyć będzie Twoje oko przez długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nineteen − 3 =