Drewniane rzeźby afrykańskie

Drewniane rzeźby afrykańskie

Rzeźby afrykańskie to zaraz po maskach afrykańskich najczęściej wymieniany element, który kojarzy się ze sztuką afrykańską. W Europie sztuka ta cieszy się ogromną popularnością ze względu na wysoką jakość wyrobu, wybitną dbałość o szczegóły i piękną prezencję. Rzeźby afrykańskie ozdabiają nasze domy lub mieszkania w formie stworzonej kompozycji na komodzie, półce czy stoliku. W niezwykły sposób ocieplają wnętrza, nadając charakteru i czyniąc wyjątkowymi.

W poniższym artykule omówimy kilka rodzajów drewnianych rzeźb afrykańskich. Zdradzimy między innymi skąd pochodzą, a także co oznaczają. Jeśli fascynuje Cię świat Afryki, jej kultura i tradycja to ten wpis będzie dla Ciebie. Zachęcamy do lektury!

Drewniana rzeźba słonia afrykańskiego

Drewniana rzeźba słonia afrykańskiego
Drewniana rzeźba słonia afrykańskiego w Sklepie Afrykańskim

To nasza pierwsza propozycja rzeźby pochodzącej z Czarnego Lądu. Uwzględniliśmy ją w naszym przeglądzie, ponieważ częstym motywem wykorzystywanym w sztuce afrykańskiej są właśnie zwierzęta. Mało tego, wiele z nich (jak i nie większość!) poświęcona jest Wielkiej Piątce, czyli: afrykańskiemu słoniowi sawannowemu, nosorożcowi czarnemu, lwu, bawołowi afrykańskiemu i lampartowi, a więc najgroźniejszym przedstawicielom czworonogów zamieszkujących Afrykę.

Drewniana rzeźba afrykańska przedstawia słonia, a więc jednego z Wielkiej Piątki, o czym wspominaliśmy powyżej. Wykonana została przez artystę wywodzącego się z plemienia Czewa z Malawi, który na co dzień żyje w wiosce Zalewa. Figurka afrykańska powstała z hebanu, a praca z nim nie należy do najłatwiejszych. Dzieje się tak ze względu na twardość tego rodzaju drewna i jego oporność w obróbce. Artysta z Czarnego Lądu zadbał o każdy szczegół rzeźby.

Słoń, tak jak wszystkie zwierzęta afrykańskie, mają przypisane przed wieków znaczenie. Symbolizuje on siłę, mądrość, spokój i opanowanie.

Abstrakcyjna rzeźba z hebanu

Abstrakcyjna rzeźba z hebanu
Abstrakcyjna rzeźba z hebanu w Sklepie Afrykańskim

Druga propozycja, którą chcemy zaprezentować także będzie posiadać symbol. W sztuce afrykańskiej bowiem nie tylko zwierzęta mają przypisane znaczenie. Każda z figurek afrykańskich ją posiada.

Rzeźba afrykańska przedstawia złączoną parę, a więc stanowi symbol więzi. Jest dziełem stworzonym przez artystę z plemienia Makonde, zamieszkującego Tanzanię. Ona także, jak ta ilustrująca słonia, została wykonana z hebanu. Na uznanie zasługuje fakt, iż tamtejsi artyści tworzą sztukę afrykańską prostymi narzędziami, a w związku z czym są czasochłonne w przygotowaniu. Obserwując z bliska rzeźbę afrykańską można dostrzec ciężką pracę rzemieślnika, który świetnie oddał każdy szczegół.

Hebanowa rzeźba Akua’ba

Hebanowa rzeźba Akua'ba
Hebanowa rzeźba Akua’ba w Sklepie Afrykańskim

Tak, jak już pisaliśmy powyżej – każda z rzeźb afrykańskich posiada jakiś symbol. Nie inaczej jest w przypadku tej, którą prezentujemy poniżej. Drewniana figurka afrykańska Akua’ba to laleczka, która symbolizuje płodność. W jej magiczne działanie wierzy głównie plemie Ashanti. Tworzy się ją z wysokiej jakości drewna – z hebanu – i stanowi talizman płodności. Ponadto, uważa się, że Akua’ba chroni kobiety, które już w stanie błogosławionym się znajdują. Afrykański rzemieślnik zadbał o każdy detal tej popularnej, wśród mieszkańców Afryki, laleczki.

Hebanowa rzeźba z Mozambiku

Hebanowa rzeźba z Mozambiku
Hebanowa rzeźba z Mozambiku w Sklepie Afrykańskim

Trzecia propozycja drewnianej rzeźby afrykańskiej jest szczególnie interesująca. Przestawia kobietę, która siedzi na zydelku z tykwą na kolanach. Twórcą tej pięknej, abstrakcyjnej figurki afrykańskiej był lokalny artysta z plemienia Makonde. Do jej wykonania został użyty tylko jeden kawałek hebanu, którego charakterystyczną cechą jest ciemna barwa i trudność w jej obróbce. Rzeźba ta często nabywana jest w celu dekoracji do wnętrz o nowoczesnym stylu.

Rzeźba afrykańska Bogini Miłości

Rzeźba afrykańska Bogini Miłości
Rzeźba afrykańska Bogini Miłości w Sklepie Afrykańskim

Ostatnią drewnianą rzeźbą afrykańską, którą pragniemy zaprezentować w tym artykule jest „bogini miłości”. Jak sama nazwa wskazuje, będzie to figurka posiadająca dla mieszkańców Czarnego Lądu symbol.

Zdaniem Afrykańczyków amulety są podstawą, aby móc czuć się bezpiecznym i posiadać dobrą energię. Ukazuje bliskość i miłość matki z dzieckiem symbolizująca miłość. Do jej wykonania użyto hebanu. Poniższą rzeźbą wykonał artysta wywodzący się z plemienia Czewa z Malawi.

Podsumowując, motywów drewnianych rzeźb afrykańskich jest wiele. Powyżej zaprezentowaliśmy tylko kilka z nich. Niemniej jednak, można wysunąć wniosek iż sztuka afrykańska obfituje w figurki wykorzystujące wizerunki zwierząt i abstrakcyjne formy. Ponadto, nie brak wśród nich prezentowania różnorodnych symboli, które są ważne z punktu widzenia poszczególnych mieszkańców plemion.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

eleven + 4 =